10+1 Tipp – Kisregények és novellák

Sziasztok!

Mivel most sokunknak egyetlen fő feladata van, mégpedig az, hogy otthon maradjunk (ha lehet), lehetőségünk nyílik többet olvasni az eddigieknél. Ezáltal nem csak az olvasóknak, de a bloggereknek, vloggereknek is rengeteg idejük felszabadult, így jobbnál jobb könyvajánlásokkal, könyves tartalmakkal találkozhatunk nap mint nap. Úgy gondoltam, én is ajánlanék nektek pár könyvet, amelyek a rövidebb olvasmányok kategóriájába sorolhatóak és amelyeket elég csak egy pár percre előkapni ahhoz, hogy egy érdekes történetet megismerhessünk, de közben felemelő élményt nyújtson a nap során.

A következő 10+1 Tipp – javaslat:

→ azoknak az olvasóknak, akiknek még ebben a járványos időszakban sincs feltétlenül idejük olvasni, 

→ azoknak, akiknek nincs türelmük (most) hosszabb könyveket kézbe venni és

→ novellák, kisregények kedvelőinek.

10+1 Kedvencemet írtam le Nektek, amelyek közül sokat már ismerhetnek az olvasók, de olyanok is lapulnak köztük, amelyek nem annyira ismertek, mégis rám nagy hatással voltak. 🙂 

Lássuk, melyek ezek!

1. Janne Teller könyvei

Janne Teller dán írónőnek két könyvét olvastam, amelyek olvasása közben egyszerre merültem el filozófiai kérdésekben és az élet nagy kimondatlan igazságaiba. Jellemző rá, hogy kissé groteszk módon dolgozza ki történeteit, és nem való minden olvasónak. Írásait főleg az érettebb gondolkodású olvasóknak ajánlom, hiszen ahhoz, hogy ne rossz olvasási élményként éljük meg a könyvei olvasását, elengedhetetlen, hogy belássunk a betűk mögé és megértsük a mondanivalóját. Vigyázat! Történetei súlyos, mély depresszióba lökhetik az olvasót! Csak óvatosan! Bár írásai főleg az ifjúsági olvasóközönséget célozza meg, úgy érzem, ezek a kötetek még a felnőtt olvasóknak is nagy kihívást jelentenek!

Semmi –  Scolar, 2016 – kortárs, ifjúsági, lélektani, filozofikus kisregény – 182 oldal 

„Semminek sincs értelme, ezt régóta tudom. Ezért semmit sem érdemes csinálni. Erre most jöttem rá.”

Ezekkel a szavakkal hagyja el Pierre egy nap az iskolát. Osztálytársai elhatározzák, hogy bebizonyítják neki – és maguknak – az ellenkezőjét. Egy régi pajtában gyűjtenek össze mindent, aminek van értelme. Ám először csak egy fejetlen játékbaba, egy zsoltároskönyv, régi fényképek, elszáradt rózsaszirmok gyűlnek össze – ezért a gyerekek azt találják ki, hogy mindenkinek valami számára különlegesen fontosat kell odaadnia. Olénak a bokszkesztyűjét, Hansnak a vadonatúj biciklijét, Hussainnak az imaszőnyegét… Minél nagyobb az áldozat, annál nagyobb az értelme.
Ami ártalmatlan játéknak indul, hamarosan kontrollálhatatlanná válik. Ekkor lépnek közbe a szülők és a rendőrség, no meg felbukkan a média. Csak Pierre marad flegma, akinek ezért súlyos árat kell fizetnie…

Minden – Scolar, 2015 – kortárs, ifjúsági novellakötet – 178 oldal

Miért ​vannak előítéleteink? Miért közösítünk ki bárkit, vagy éppen miért emelünk zsarnokká? Miért hatalmaskodunk a kiszolgáltatottak felett? Miért vagyunk erőszakosak? Miért élünk vissza a bizalommal?

Janne Teller elsősorban fiataloknak szóló népszerű és sikeres könyvei élénk vitát kavarnak a világban. Elég, ha csak a Semmi körüli nemzetközi botrányokra gondolunk (a ma már kötelező olvasmánnyá avatott regényt először betiltották még a toleranciáról híres Dániában is!). A dán írónő Minden című novelláskötetében ismét olyan konfliktusokat helyez a középpontba, melyek mindnyájunkat érintenek, s életünk folyamán egész biztosan találkoztunk velük. Mi kényszerít például egy fiatalembert arra, hogy erőszakot alkalmazzon? Meg lehet-e érteni az intoleranciát és a szélsőségességet? A bosszú mikor elfogadható indíték, egyáltalán erkölcsileg elfogadhatóvá lehet-e tenni a bosszúállást? Janne Teller új, fontos és provokatív könyvében súlyos és kényelmetlen kérdéseket tesz fel, miközben szembesít tetteink legszörnyűbb következményeivel is.

Teller tömör, szófukar, nyers prózájával és a metafora erőteljes használatával kényszeríti az olvasót az állásfoglalásra, nem ad kibúvót, minden egyes novellában döntenünk kell helyes és helytelen, jó és rossz között.
Nyolc történet, ami élesen belénk vág – asszimilációról és kirekesztésről, előítéletről és intoleranciáról, gyilkosságról és halálbüntetésről, erőszakról és bosszúról, integrációról és kulturális sokféleségről.

2. Elyn Vee N.: Santa Night – Book Dreams, 2019 (e-book) – romantikus-erotikus novella – 60 oldal

Elyn Vee N. könyveit nagyon szeretem, mert merőben kellemes kikapcsolódást tudnak nyújtani a történetei, amelyek olvasása közben a realitás és az abszurdum határán ingadozunk.

 

„ Mindig is azt gondoltam, hogy a karácsony nem több, mint ócska marketingfogás. Mégis az univerzum úgy gondolta, jó ötlet kicseszni velem, és belelökni abba a tipikus karácsonyi románcba, amitől fejvesztve menekülni szoktam. Egy faház, egy dögös idegen, és egy hatalmas hóvihar… Joker! ”

 

Véleményemet itt olvashatjátok!

 

 

 

3. Tira Nael – Novák Zsuzsanna: Ötszáz szavas szilánkok – Két és félperces novellák – Magánkiadás, 2019 (e-book) – kortárs novellakötet – 56 oldal

Ezzel a kis magyar novelláskötettel a moly.hu oldalon találkoztam. A novellák között (ahogyan a cím is utal rá), található két vagy akár félperces novellák is, amelyek mind nagyon érdekesek és tanulságosak. Ingyenesen letölthető, így könnyen szert tehet rá az olvasó, és akár a telefonján is rövid, de annál kellemesebb kikapcsolódást tud nyújtani a kötet olvasása.

Húsz rövid írást gyűjtöttünk össze, mindegyikük egy játékos kihívásra készült: ötszáz szóba kellett belefoglalni a következő szavakat:

átok – mese – ragyogás – faág – rajz

Nagy lelkesedéssel vetettük bele magunkat az írásba, és az eredmény láttán úgy gondoltuk, ezek a kis szilánkok túl jók ahhoz, hogy csak mi olvassuk őket. Szeretnénk őket neked is megmutatni.
Mindegyik írás elég egy rövid sorban állásra, vagy arra a kis időre, két metrómegálló között.
Reméljük, neked is annyi örömet okoznak majd, mint amennyit nekünk!

Ingyenesen letölthető: https://mek.oszk.hu/20000/20089/

 

4. Olivier Bourdeaut: Merre jársz, Bojangles? – Magvető, 2017  – kortárs, szépirodalom – kisregény – 160 oldal

Ezzel a könyvvel a Nincs időm olvasni kihívás keretein belül találkoztam. Nagyon jókat írtak róla, és a borítója is rögtön megbabonázott, ezáltal fel is került a várólistámra. Egy hónapja sikerült végre elolvasnom, és megemelem a kalapom a szerző előtt. A rövid, ám annál hatásosabb írás egy bohém család életét mutatja be a kisfiú szemszögéből és az édesapa jegyzetei alapján, amely végül tragédiába torkollik. Szerfelett érdekes és megindító kis történet, amely középpontjában a skizofrénia áll. Nagyon tetszett! 

 

Egy kisfiú meséli el családja titokzatos tündöklését és bukását. A tehetős család mintha a világon kívül élne, barátok, mulatságok töltik ki napjaikat hol Párizsban, hol spanyolországi villájukban. A szülők mesékkel, izgalmas hazugságokkal helyettesítik az unalmas valóságot. A gramofon egész nap Nina Simone Mr. Bojangles című számát harsogja a hatalmas lakásban, a kibontatlan leveleket pedig a sarokba dobják. De mi történik akkor, amikor a valóságot már nem lehet többé kizárni az életükből?
Az elsőkönyves író meglepetésszerű, hatalmas európai sikere egy szomorú és elszánt szerelmeslevél az álmokhoz.

 

5. Mikaël Ollivier: Vértestvérek – Könyvmolyképző, 2010 – ifjúsági kisregény, krimi – 110 oldal

Amennyiben nincs kedvünk egy 400 oldalas könyvet a kezünkbe venni, de mégis némi izgalomra és rejtélyre vágynánk, akkor az alábbi könyv tökéletesen megfelel eme szempontoknak. Egy óra alatt részt vehetünk egy fiú nyomozásában, amellyel bátyja ártatlanságát szeretné bebizonyítani. Nagyon rövid, de annál izgalmasabb és bonyodalmakkal teli olvasmányt tarthat a kezében az olvasó.

A Lemeunier család békés vacsoráját az ajtócsengő éles berregése szakítja félbe. Ettől a pillanattól kezdve minden a feje tetejére áll: Brice-t, az idősebbik fiút a rendőrség öt gyilkosság vádjával letartóztatja. Az indítékok és bizonyítékok egyértelműen arra utalnak, hogy ő a bűnös. A szülők összeomlanak, már-már ők is elhiszik, hogy a fiuk követte el a szörnyűségeket. Egyedül Martin, Brice öccse hisz megingathatatlanul bátyja ártatlanságában, és elhatározza, hogy ezt be is bizonyítja. A fiú izgalmas nyomozásba kezd, melynek során sötét családi titkokra derül fény és a saját élete is veszélybe kerül.
A regény Franciaországban 8 ifjúsági irodalmi díjat kapott és tévéfilmet is forgattak belőle.

 

6. Alessandro Baricco könyvei 

Alessandro Baricco kisregényei nagy hatással voltak rám. Sose gondoltam volna, hogy ilyen picike történeteket ilyen jól meg lehet írni. Írásai letehetetlenek, rejtélyesek és elgondolkodtatóak. Megragadnak és nem eresztenek soha többé. Hónapokkal vagy akár évekkel később is emlékezni a cselekményekre, amelyek rövidségük ellenére is meghatározó olvasási élményt nyújtanak. Nem is csoda, hogy szerepe számottevő a világirodalomban. Mindenképp érdemes olvasni tőle! Ha egyet elolvastál, a többit is akarni fogod! Én az alábbi 3 könyvét olvastam eddig, és imádtam őket egytől egyig!

Selyem – Helikon, 2019 –  világirodalom, kisregény – 132 oldal

A ​hazájában már elismert írónak számító Baricco számára ez az 1996-ban megjelent könyv hozta el a nagy áttörést, a nemzetközi sikert. A XIX. század második felében játszódó regény főhőse a katonai karrier helyett a kereskedelmi utazó kalandos életét választó Hervé Joncour, akinek eleinte Észak-Afrikába, később pedig Japánba kell utaznia a selyemgyártásra szakosodott városkája megélhetését biztosító selyemhernyópetékért. S hogy miért vállalkozik egy boldog házasságban élő fiatalember ilyen fáradságos és veszélyes útra még azután is, hogy Japán a polgárháború zűrzavarába süllyed? Hervé Joncour kielégíthetetlen vágyától hajtva kel ismét útra, mert egyetlen pillantásával megigézte őt annak a japán nagyúrnak a kedvese, akivel üzletelni szokott. „Mondhatnánk, hogy szerelmi történet. De ha csupán az volna, nem érné meg elmondani” – írta Baricco a Selyemről –, és valóban: ez a finom erotikával átszőtt rövid regény az emberi lét alapkérdéseivel szembesíti az olvasót.

A könyv alapján készült filmet 2007-ben mutatták be (rendező: François Girard).

Háromszor hajnalban  Helikon, 2016 – kortárs kisregény – 98 oldal

 

Három történet, három epizód egy szálloda halljában. Meg egy kocsiban. Titkok és érzelmek, féltett gondolatok és sejtelmes vallomások – más és más köntösben.

E könyv főszereplői azzal a dilemmával szembesülnek, hogy folytassák-e tovább megszokott életüket, vagy vállalják-e az újrakezdés kockázatát.

Életük titkokat rejt, történetük egy krimi izgalmasságát kínálja.

És mire a hajnal reggelbe fordul, valamennyi titokra fény derül…

 

Novecento – Helikon, 2016 – kortárs kisregény –  72 oldal

 

A Virginian nevű gőzhajó a két világháború között járt Európa és Amerika között – fedélzetén milliomosokkal, emigránsokkal és egyszerű, hétköznapi emberekkel. A fennmaradt legenda szerint a hajón esténként egy különös tehetséggel, páratlan improvizációs képességgel megáldott zongorista szórakoztatta a közönséget. Semmihez sem fogható muzsikájával valósággal elbűvölte hallgatóságát. Azt is mondják, egész életét a hajón töltötte, ott született, és lábát soha nem tette szárazföldre. Hogy miért, senki sem tudja, életének talányos rejtélyét magával vitte – örökre.

 

 

7. Ákody Zsuzsa: Minden harmadik kedden – K.u.K., 2014 – szórakoztató irodalom, kisregény – 164 oldal

Ákody Zsuzsa lehengerlően ír emberi érzésekről, kapcsolatokról és azok lélektani bonyodalmairól. Lélekrablók c. regénye egyik nagy kedvencemmé avanzsálta magát, így elkerülhetetlen volt, hogy más írásait is kezembe vegyem. Az alábbi kisregény egy hétköznapi problémát dolgoz fel: egy férfi és nő közti minden harmadik kedden lezajló szexuális kapcsolatát és beszélgetéseit. A történet súlyosabb, mint gondolnánk. Nagyon elgondolkodtató. Egy szabad óránkban remek kikapcsolódást nyújthat.

Minden ​harmadik kedden találkoznak egy diszkrét panzióban. Egy negyven körüli férjes asszony, és egy ugyancsak házas férfi. Nincs szó közöttük szerelemről, csak titkos találkákról, jóleső, a hétköznapokat elviselhetőbbé tevő szexről. Látszólag. Mert a másik idősíkban rettentő történések is fölsejlenek. Az asszonynak egy balesetben meghalt a kislánya. A férjének van egy harminc éve tartó szerelmi kapcsolata. A férj a sokszor depresszióba eső feleségét egy pszichológusnőhöz küldi. Ám sok-sok mély beszélgetés után itt éri a legsúlyosabb csalódás… Pontosan azt akarja, amit csinálnak. Azt akarja, hogy háromhetente találkozzanak, szeretkezzenek, beszélgessenek, aztán a következő alkalomig éljenek úgy, mintha a másik nem is létezne. Ezért nem hajlandó a két találkozás közötti időben üzenetekkel, telefonhívásokkal életben tartani a kapcsolatukat. Ha a randevúk közötti időben nem keresik egymást, megmarad a távolság, s ettől minden újabb alkalom olyan, mintha az első volna. Megmarad az élmény frissessége, a partner újszerűsége, és nem kell attól tartania, hogy kiszolgáltatottjává válik az érzéseinek, vagy a másik érzelmei kötik gúzsba. Nikolett arra gondolt, ez akár érdekes játék is lehetne, ha ő játszhatná, s nem vele játszanák.

 

8.Balogh Virág Katalin: Megint elkalandoztál – Kitalált történetek – Magánkiadás, 2019 (e-book) – kortárs novelláskötet – 126 oldal

Ezzel a novelláskötettel szintén a moly.hu oldalon találkoztam, és szintén ingyenesen letölthető volt. Nagyon megfogott a borítója, és amúgy is szeretem az újdonságokat, főleg, ha azok magyar szerzők tollából való. Hihetetlenül lebilincselő kitalált történeteket olvashatunk ebben a kötetben. Személy szerint be kell vallanom, olyanok is előfordultak köztük, amiket nem teljesen sikerült megértenem, kevés voltam hozzá. De pont emiatt is tökéletes választás azoknak, akik szeretik a kihívásokat, és ezekre a novellákra sem kell több időt szánnunk, mint 10-15 percet. Bőven belefér egy novella a napunkba.

 

„Kicsit lelkesebben, ha kérhetem, mondogattam, ám szavaim süket fülekre találtak. Gála feje tök üres, és halhatatlan lélekkel sem dicsekedhet, mint én, merengtem el, megölve a hangulatot. Már ahhoz is túl fáradt voltam, hogy végiggondoljam, vajon fel lehetne-e lelkesíteni Gálát, és ha igen, hogyan, úgyhogy inkább eldőltem a matracomon. Elalvás előtt még egy új, sikerekben gazdag alkotói korszak képe villant fel előttem. Minden áldott nap ezzel a reménnyel kelek, de lefeküdni csak nagy ritkán sikerül vele, az ilyesmit megjegyzi az ember.”

 

 

Ingyenes letölthető: https://www.bvk-muvek.com/

 

9. Kégl Ildikó: Életszag – Püski, 2018 -kortárs, lélektani novellák –  120 oldal

Ez az első novelláskötet, ami a polcomra is felkerült. Igazán szívbemarkoló, meghökkentő, mégis nagyon szépen megírt kis hétköznapi történetek, gyönyörű illusztrációkkal kiegészítve. Életem novelláskötete! Érdemes egyszer elolvasni. 

A teljes véleményemet itt olvashatjátok.

Az ​írásművészet közismerten nehéz műfaja a novella. Az epikus közlés szabadságával szemben vállalnia kell a mondanivaló feszes, szinte dramatikus sűrítését, hogy az üzenet katartikus erővel hasson olvasójára. Az ifjú írónőnek – Kégl Ildikónak – sikerült jó novellákat írnia, és elérnie az olvasók szívéhez. Novelláinak különlegessége három érték összefonódása: elsőképpen az aktuális probléma gyanánt megjelenített, valójában örök emberi konfliktusok, az örökzöld, fájdalmasan közös lelki és kapcsolati helyzeteink megidézése. Második sajátos értéke a pszichológiai hitelesség, az a tudás, amellyel akár esszé formájában is megírhatná mindazt, amit mégis novellaként formál meg, hogy ezáltal elérje olvasóinak érzelmi rezonanciáját. Meghökkentő könnyedséggel használ pszichológiai szakfogalmakat, pl. egy „regresszíven szenzitív” szőke lelkű nőt idéz egyik novellájában, aki voltaképpen barna hajú, de a novellában hamarosan kiderül esendősége, gyengesége, „szőkesége”. Világossá válik, miért is regresszív és szenzitív. Kégl Ildikó szinte pszichológiai ismeretterjesztést szolgál az írásaival, amiképpen például arról a férfiról ír, aki „túl alacsony volt a boldogsághoz”. Főhősében ismerhetjük meg az önbizalom hiányának végzetes boldogtalanságát, tragédiáját. Vajon ráismerünk-e az önmaga elfogadására képtelen férfiban és őt reménytelenül szerető párjában életünk hasonló helyzeteire, ismerős alakjaira, vagy akár saját Achilles sarkainkra? Kégl Ildikó ügyesen gondoskodik erről a konfrontációról. Üzenetei olyan finom rejtekutakon szivárognak be a szívekbe, hogy már csak akkor vesszük észre a hatást, amikor érzelmileg rezonálva állást foglalunk. Harmadik írói erénye a személyes őszinteség. Érezzük, tudjuk, „kiolvassuk” a novellák hőseinek önmagukkal való viaskodásából az önelfogadás, önbizalom és életbátorság kulcsélményének fontosságát az író személyes világában is. Ez a vállalás tiszteletre méltó, bátor és példaadó. Vajon a „Gyapjúkabáttá vált történet” főhőse az elhantolt vágyak nosztalgikus emlékeinek melegében mennyire tud kárpótlást nyerni, és veszteségét elhordozni? Vajon a nap mint nap tükörbe néző, önszembesítő tekintet hogyan tudja az önelégületlenség rázuhanó érzését elhordozni? Folytathatnám a leheletfinom lélektani állapotokból hozzánk érkező üzenetek sorolását, ehelyett azonban inkább a könyv elolvasását javasolom, hogy minden olvasó része lehessen az önkonfrontációnak és a csendes katarzisnak. Olvassátok hát el mielőbb Kégl Ildikó novelláskötetét!

 

10. Jana Bodnárová: Insomnia – Gondolat, 2016 – kortárs, szépirodalom – kisregény – 142 oldal

Egy kicsit régen olvastam ezt a kötetet, de emlékszem, hogy líraiságával teljesen a hatása alá kerültem. Most azt érzem, akkor még nem voltam eléggé érett hozzá, nem mindent értettem meg belőle elsőre. Talán pont ez volt az a könyv, amellyel megismertem a kortárs szépirodalom szépségét. Azóta sem tudok szabadulni tőle. Ajánlom mindenképp figyelmetekbe! Azt hiszem, rám is rám fér egy újraolvasás így pár évvel később. 

Jana Bodnárová Insomnia című kötetének tragikummal és melankóliával telített írásai mesterien ötvözik a hétköznapit a kivételessel, az álomszerűt a hűvös racionalitással. A szöveg három, formailag is jól elkülöníthető részből épül fel. A Mandolin filmforgatókönyv, melynek lineáris narratívája a középpontjában egy mandolinjátékos kislánnyal test és lélek, érzékiség és szellem, fény és sötétség klasszikus dichotómiájára épül. A fény és sötétség, illetve éjszaka és nappal motívuma köti össze a szöveget a könyv másik két írásával. Az Éjszakai monológban egy nő sétál át egy városon, miközben halljuk a gondolatait. Az Utótörténetekben egy másik nő reflexióit olvassuk megrendítő pillanatokról és szokatlan találkozásokról, kiállításokról és előadásokról. E lírai szövegekben az álmatlanság egy sajátos világtapasztalat metaforája, mely a hétköznapi létezés és a mögötte meghúzódó mélység határán segít oda-vissza járnunk.

 

10+1. Csernovszki-Nagy Alexandra: Lina múltja – Garbo, 2019 – kortárs, romantikus-történelmi, krimi kisregény – 172 oldal

Lina múltja a tavalyi évem egyik legnagyobb meglepetése volt. A borítójába rögtön beleszerettem, de nem gondoltam volna, hogy egy káprázatosan jól megírt első regényt fogok olvasni. Szerelemmel és ármánykodásokkal teli, megspékelve egy kis nyomozással. Tökéletes kikapcsolódást nyújthat pár órára.

 

„Tél vége felé döbbenetes dolog borzolta a kedélyeket ebben az álmos kis városkában. Olyan, amiről a legvadabb rémálmomban sem gondoltam volna, hogy megtörténhet ezen a helyen! A viharoknak és esőzéseknek köszönhetően a víz kimosott egy női holttestet a földből, nem messze a Lévay család otthonától. A ház népe összeszaladt, rég lehetett már ekkora izgalom a környéken.”

 

A teljes véleményemet itt olvashatjátok.

 

 

Remélem, hogy találtatok közte olyat, ami szimpatikus volt számotokra és szeretnétek majd elolvasni! Amennyiben felkerül valamelyik a várólistátokra, és van kedvetek, osszátok meg velem is! 

Ha van közte olyan, amit már olvastatok, osszátok meg a véleményeteket velem is! 😉 

0 0 Értékelések
Bejegyzés értékelése
2
0
Szeretnéd megosztani a gondolataidat? Kérlek, szólj hozzá!x