Csernovszki-Nagy Alexandra – Róza szíve

Idén ismét lehetőségem nyílt egy olyan szerzőnő legújabb regényét előolvasni aki, véleményem szerint, Magyarországon jelenleg a történelmi-romantikus műfaj egyik legkiemelkedőbb képviselője. Az első regénye óta követem a munkásságát, minden eddig megjelent kötetét olvastam és értékeltem is. Egytől-egyig nagy hatással voltak rám. Ő nem más, mint Csernovszki-Nagy Alexandra, akinek 2023. szeptember 29-én, azaz ma a Nemzetközi Könyvfesztiválon jelenik meg legújabb regénye, a Róza szíve.

A történet 1805-ben játszódik Magyarországon, Napóleon és a Habsburgok között zajló hábórú időszakában. Ahogy azt már az ezt megelőző regényekben megszokhattuk, a szerzőnő most is a nők elnyomott helyzetére fektet jelentős hangsúlyt. Főszereplőnk, Marosy Róza sem kerülheti el sorsát. Az ő viharos, érzelmes, fájdalmakkal teli és sok esetben szánni való életútját ismerhetjük meg a könyvben. Csernovszki-Nagy Alexandra egy olyan nő történetét mutatja be nekünk, aki kénytelen eleget tenni a korszak társadalmi elvárásainak és a rá, mint nőre kiszabott kötelességeknek. Szembe kell néznie a családja és környezete általi megaláztatásokkal, viselnie kell rossz döntései miatti megvetésüket, miközben belső harcot vív a benne kialakuló haraggal, szomorúsággal és szégyenérzettel.

Már a története elején Róza olyan helyzetbe kerül, ami megpecsételi sorsát, és amire akkoriban csak egy megoldás akadt. A házasság. Így amíg ő fájó veszteségével és kínzó bűntudatával küzd, édesapja kiválasztja leendő férjet, Pereszlényi Vilmost. A férfiról azonban az a hír járja, hogy meggyilkolta volt mennyasszonyát (Améliát), aki évekkel korábban rejtélyes módon eltűnt. Bár Amelia holtesttét nem találták meg, egyéb bizonyítékok alapján Vilmost mégis gyilkosként kezelik.

Rózában felmerül a kérdés, biztonságban érezheti-e magát egy ilyen házasságban? Igaz-e a szóbeszéd? Leendő férje gyilkos vagy éppen egy cselszövés áldozata?

Házasságkötésüket követően Róza úgy dönt, megtalálja a válaszokat ezekre a kérdésekre.

Innentől kezdve egy igazán lendületes, izgalmas, titkokkal és feszültségekkel teli történetet kapunk, hiszen Róza felajánlja segítségét az igazság kiderítéséhez és nyomozásba kezd az eltűnt mennyasszony rejtélyének, illetve férje ügyének tisztázásában.

Mindeközben, Rózát a saját családjában dúló viszályok is emésztik. Édesanyja elhunyt, apja mélységesen megveti, testvérei lenézik, lekezelik. Róza számára egyre zavaróbb és kellemetlenebb ez a helyzet. De mit tehet? Kiállhat-e magáért a családjával szemben? Meddig tűrheti lehajtott fejjel és szó nélkül önbecsülésének tiprását? Egyáltalán kezébe veheti-e a sorsát egy nő?

Akármennyire is meglepő, Róza a férjében találja meg legnagyobb tisztelőjét és támogatóját. Bár a kapcsolatuk nem felhőtlen, hiszen Vilmos továbbra is elvesz(t)ett mennyasszonyát gyászolja, Róza pedig nagy szerelmének visszatérését várja, a közös élet meghozza gyümölcsét. Egy kedves, kölcsönös tiszteleten és megértésen alapuló érzelmi kapcsolat alakul ki kettőjük között.

Ebben a történetben megvan minden, ami ahhoz kell, hogy letehetetlen legyen a könyv: szerelem, bánat, öröm, megbocsájtás, veszteség, gyilkosság, cselszövések, hazugságok, veszélyes, rejtélyekkel teli események stb.

A szereplők jellemábrázolását tekintve pedig, nincs olyan emberi érzelem és tulajdonság, ami ne képviseltetné magát a karaktereken keresztül. Találkozunk jósággal, gonoszsággal, hiúsággal, szerénységgel, hazugsággal, tisztességgel, gazdagsággal, szegénységgel, behódolással, meghunyászkodással és természetesen a hősökkel és harcosokkal.

 Ha szeretnétek választ kapni arra, hogy vajon sikerül-e Rózának megküzdenie a bűntudatával és meglelni a lelki békét, képes lesz-e megbocsájtani magának és a családjának, el tudja-e engedni a fájó múltat és esélyt adni egy szebb jövőnek, sikerül-e kiderítenie az igazságot és rátalálnia az igaz, őszínte szerelemre, ajánlom figyelmetekbe a Róza szívét, mert Csernovszki- Nagy Alexandra ismételten felejthetetlent alkotott.

Róza szíve:
“A boldogság keresése, a másokba vetett hit, a váratlan szerelem könyve ez!”

5 2 Értékelések
Bejegyzés értékelése
0
Szeretnéd megosztani a gondolataidat? Kérlek, szólj hozzá!x