Csernovszki-Nagy Alexandra: Mimi regénye

                 NewLine Kiadó, 2020

Először is nagyon szépen köszönöm az írónőnek, hogy recenziós példányként elolvashattam legújabb történelmi – romantikus regényét, amely Mimi regénye címmel jelent meg nemrég a NewLine kiadó jóvoltából. Megkeresésére azonnal igent mondtam, mert nagyon szeretem az írónő stílusát. Véleményem szerint a kortárs magyar fiatal írónői közül Csernovszki-Nagy Alexandra az, aki hatalmas pozitív csalódásként robbant be az olvasók körébe. Stílusa lenyűgöző, magávalragadó és izgalmas. Könyveit olyan elementáris tisztaság jellemzi, amelytől különösen egyedivé válnak az olvasó szemében. A borító ezzel a fekete-fehér háttérrel, amelynek az egyetlenegy színes motívuma a magyar zászló színeit emeli ki, tökéletesen szimbolizálja a könyv nyújtotta hazafias életérzést, és természetesen Magyarországot, ahol a történet cselekménye játszódik. Miután elolvastam a fülszöveget, éreztem, hogy ez a regény más lesz, és, hogy meglepetést fog okozni.

Mimit ismerheti az olvasó Csernovszki-Nagy Alexandra legelső kötetéből, a Lina múltjából (véleményemet itt olvashatjátok!), mint Gyarmaty Karolina nagynénjét. A nagyjából 600 oldalas könyv a XIX. században játszódik, pontosabban 1834-1849 között követhetjük végig a 19 éves Gyarmaty Emília, azaz Mimi és Békefy úr közt kialakuló furcsa kapcsolatát, miközben az írónő kivételes történelmi tudásával remekül bemutatja nekünk az 1800-as évek Magyarországának történelmét is. Részletes leírásaival teljesen belemerül az olvasó az akkori viszonyokba. Betekintést kapunk abba a korszakba, amikor Magyarországon nagy reformkori változások zajlanak, Pestet elönti a nagy árvíz, és olyan fontos eseményekről és személyekről kapunk információkat az írónőtől, amelyek erősen közrejátszottak az 1848-49-es szabadságharc kitörésében. Megemlítést kap benne többek között Kossuth Lajos, Petőfi Sándor, Teleki Blanka és még sok olyan fontos történelmi és irodalmi személy, akikkel a magyar nép dicsőn büszkélkedhet. Csernovszki-Nagy Alexandra teljes tájékozottságával és lelkes információgyűjtésével igazán korhű képet nyújt az olvasónak az akkori Magyarországról. Gyakran találkozhatunk régi magyar kifejezésekkel és történelmi szakkifejezésekkel, amelyeket az írónő lábjegyzeteivel nem szűkölködvén meg is magyaráz az olvasónak. Így, aki nem jeleskedik történelemből (köztük én is), annak igazán sok segítséget nyújt, meghozva az olvasó kedvét ahhoz, hogy érdekelje és magába szívja ezeket a fontos információkat.

Mégis, a könyv fő jellemzője a 19. század társadalmi és viselkedési kultúrája, a protokoll és etikett szabályai, amelyek akár az ember akaratán kívül is előre megpecsételték (különösen a nők) életét. Mimi esete sem más, hiszen egy jómódú családban nevelkedett fiatal kisasszony. 19 évesen már illő magának férjet találnia, akinek a megtalálásában az édesanyja – talán túlzottan is – segítőkész. Persze akkoriban ez alapvető elvárás volt. A nőnek kötelességei vannak: ,,Miminek az a dolga, hogy feleség és anya legyen”. Mimi fiús családban, 4 fiútestvérével cseperedett fel, és apja által megismerkedhetett az élet egyéb nagy dolgaival, ami által a gondolkodásmódja eltér a megszokottól, így ezt ő egy picit másképp látja: ,,De én ennél több vagyok!” Gyarmaty Emília nem szeretné ezt a tőle elvárt szerepet betölteni házzasságában és egy boldogtalan életet leélni leendő férjével. Ellenkezőleg! Ő nem szeretne mást, csak, hogy az általa kiválasztott férfivel a szerelmet megízlelhesse és vágyai beteljesülhessenek. Igen ám, de arra nem számít, hogy egy korhely férfi, mégpedig Békefy Gábor lesz az, aki iránt elkezd gyengéd érzelmeket táplálni. Hiszen egy iszákos, mulatozó, léha életet élő férfinak mégis hogyan tudna bizalmat szavazni? Mimi meglelheti mellette a szerelmet? A férfi képes lenne ő érte megváltozni, mindent félretéve csak ő érte élni?

A könyv terjedelmét figyelembe véve, látszik, hogy sokat fejlődött az írónő az előző köteteihez képest. Ez a “röpke” 588 oldalas regény olyan erős és vegyes érzelmeket vált ki az olvasóból, amelyeket úgy vélem, elég csekély számú könyv tud nyújtani. Ebben a történetben nem egy túlromantizált, csöpögős szerelmi történetet kapunk, hanem ennél sokkal többet. A cselekmény során mélységesen átérezhetjük nem csak főszereplőink érzéseit, hanem a körülöttük élő rokonaik és barátaik életébe is betekintést kapunk. Az olvasó együtt bonyolódik bele a testvérek civakodásaiba, személyes jellegű bonyodalmakkal teli szerelmi életükbe, a szülő-gyermek ellentmondásos viszonyába, és a barátnők közt kialakuló versengésekbe is. Emellett felüti fejét az az ősi magyar hazaszeretet, amely a mai magyar népben talán már egy kicsit elhalványult. A kötet viszont elkalauzol minket abba a korszakba, amikor nem volt annál fontosabb, minthogy a magyar ember az életét feláldozva is megvédje országát. Csernovszki-Nagy Alexandra ezzel a kötetével emlékeztet minket arra, hogy egykor milyen nehéz megpróbáltatásokon kellett országunknak keresztül mennie, de ettől függetlenül a magyar nép emelt fővel és harcra készen ment elébe ezeknek az akadályoknak. Nem erőlteti ránk, nem mondja meg, hogyan érezzünk! Egyszerűen csak azon kapja magát az olvasó (köztük én is), hogy nagyon erős elemi érzés járja át a bensőjét. Ott lenne ő is! Harcba menne ő is! Bármi áron. Mindezt olyan egyszerűséggel váltja ki belőlünk az írónő, hogy észre sem vesszük. A történet során felmerülő kérdésekre a válaszokat is megkapjuk, miközben végigkövethetjük a zűrös családi eseményeket, szerelmi tragédiákat, és nem utolsó sorban Mimi harcát a felnőtté válás rögös útján. Ez a regény egy XIX. századi romantikus családregény is, amelynek jelentős szerepe egy család megtörhetetlen összetartó ereje. Bevallom, ez volt számomra a legkellemesebb csalódás, hiszen éljünk bármelyik században, kulcsfontosságú, hogy egy család mindig minden körülmények között támogassa és szeresse egymást.

Bevallom, még egyetlenegy könyvnek sem sikerült ekkora hatással lennie rám. A könyv vége teljes mértékig a szívemig hatolt. Megkönnyeztem. Amikor letettem a könyvet, az első dolog, ami eszembe jutott, hogy ez a regény egy csoda. Így van! Egy csoda. Mert, ha egy történet ilyen intenzív érzéseket vált ki az olvasóból, akkor annak kell lennie. Amúgy, nagyon szívesen megnézném ennek a regénynek a filmadaptációját is. Le akartam írni a könyv negatívumait is, de ez kevésbé érdekel. Nem fogom! Mert egy ilyen lenyűgöző és leírhatatlanul fenomenális regénynél ez elenyésző. Én legalábbis megbocsátom. Remélem, Te, aki legközelebb a kezedbe veszed ezt a regényt, ugyanígy fogsz tenni.

Csernovszki – Nagy Alexandra legújabb regényével ismét levett a lábamról. Remélem, mihamarabb további könyveit is olvashatom, mert úgy érzem, nem csak nekem, hanem nekünk, a 21. században Magyaroszágon élő olvasóknak szüksége van az ilyen jellegű történetekre is! 

0 0 Értékelések
Bejegyzés értékelése
0
Szeretnéd megosztani a gondolataidat? Kérlek, szólj hozzá!x